Logo Gmina Wilczyce

Ks. Jan Kanty Gajkowski

Ks. Jan Kanty Gajkowski (1866-1919) - kapłan, pisarz, społecznik.
Urodził się i wychował w podsandomierskich Radoszkach w rodzinie włościańskiej. Podstawowe wykształcenie zawdzięczał miejscowym proboszczom z parafii Jankowice Sandomierskie. Aleksandrowi Sucheckiemu i Karolowi Kaczmarskiemu. Jako czternastoletni chłopiec został przyjęty do progimnazjum w Sandomierzu. Po jego ukończeniu i po rocznej praktyce kancelaryjnej u miejscowego rejenta wstępuje w 1887r. do Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Jednakże już w 1891r., pod pozorem kuracji wyjechał na studia uniwersyteckie do Fryburga Szwajcarskiego. Tam studiował filozofię. Przez kilka miesięcy słuchał wykładów na Gregorianum w Rzymie. Po powrocie do Fryburga zapisuje się na wykłady z historii literatury polskiej u prof. Józefa Kallenbacha, z którym później utrzymuje serdeczną więź korespondencyjną. Warto dodać, że w 1904 r., już jako kapłan, ks. Gajkowski słuchał wykładów we Fryburgu znanego historyka literatury polskiej prof. Stanisława Dobrzyckiego. Z Fryburga wrócił ze stopniem bakalaureata filozofii, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Antoniego Ksawerego Sotkiewicza.
Jako duszpasterz pracował na różnych placówkach. Najpierw pełnił obowiązki wikariusza katedralnego i rektora kościoła Świętego Jakuba w Sandomierzu, później był proboszczem w Gierczycach,
Bardzie, Łukawie i Kowali (bez stałej rezydencji w tych parafiach).
W latach 1895-1913 ks. Gajkowski był profesorem w Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Wykładał historię Kościoła, język polski i niemiecki, literaturę polską, wymowę kościelną, introdukcję do Pisma św. i patrologię. Był wielkim miłośnikiem książki. Zgromadził dużą i cenną bibliotekę (prawdopodobnie największą wówczas bibliotekę kapłańską w naszej diecezji). Poza profesurą seminaryjną ks. Gajkowski pełnił cały szereg innych obowiązków kościelnych. Już w 1905 r. został mianowany kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Od 1906r. zatrudniony został jako regens, a od 1908 roku jako asesor konsystorza. Pełnił ponadto funkcje: cenzora ksiąg religijnych, komisarza ukrytych zgromadzeń zakonnych, członka komisji a vigilantia (przeciw modernizmowi).W 1917 roku został mianowany prałatem scholastykiem kapituły sandomierskiej, a w rok później wice oficjałem Sądu Biskupiego, egzaminatorem prosynodalnym, deputatem do spraw wychowania i nauczania w Seminarium Duchownym, oraz wizytatorem szkół w Sandomierzu Wszystkie obowiązki kapłańskie, wychowawcze i duszpasterskie wypełniał sumiennie i odpowiedzialnie.
Jednakże główną pasją życiową ks. Gajkowskiego było pisarstwo. Pracy pisarskiej oddawał się z wielkim poświęceniem i zamiłowaniem.
Już jako uczeń progimnazjum pisał korespondencje do ,,Gazety Świątecznej”. Wśród kolegów seminaryjnych zorganizował Kółko Literackie, na którym omawiano wspólnie przeczytane książki i pisane recenzje. Ks. Gajkowski jest autorem: Pamiętnika i dziennika z lat 1914-1919, które pozostawił w rękopisie. Rękopis ten wraz z różnymi dokumentami i papierami po ks. Gajkowskim był przechowywany w bibliotece seminaryjnej. Od 1973r. został włączony do biblioteki kapituły katedralnej w Sandomierzu. Stanowi on kopalnie wiadomości o wydarzeniach w Sandomierzu i o znanych osobistościach z kręgów kościelnych i świeckich z lat I wojny światowej.
Ks. Gajkowski podejmował wiele obowiązków społecznych i patriotycznych. Gdy w sierpniu 1914r. wkroczyły do Sandomierza wojska austriackie i powołano 11 osobowy Komitet miejski, ks. Gajkowski wszedł do jego gremium. W tymże roku zaangażował się w sprawę organizowania legionów na ziemi sandomierskiej. W 1915r. udzielono zezwolenia na otwarcie 4 klasowej Męskiej Szkoły Filologicznej. W życiorysie ks. Gajkowskiego odnajdujemy wiele zaangażowania i dokonań tego nieprzeciętnego kapłana: profesora i wychowawcy, pisarza, redaktora i społecznika.

Wójt gminy zaprasza

<p>Robert Paluch</p>

Robert Paluch

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 800 do 1520. 

Urząd Gminy Wilczyce

Wilczyce 174
27-612 Wilczyce
tel.: 15 837-72-75
fax: 15 837-72-36
e-mail: urzad@wilczyce.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.